Mevzuat Bankası

Her yıl binlerce öğrenci KPSS ve kurum sınavlarında başarı göstererek farklı unvanlarda kamuda istihdam edilmektedir. İstihdam edilen bu personelinin eğitimini tamamlayabilmesi, yetkin bir şekilde kamuda hizmet edebilmesi ve kariyer basamaklarını tırmanabilmesi için kurumlar hizmet içi eğitimler, mesleki eğitim kursları, kurum içi yükselme sınavları ve yeterlik sınavları düzenlemektedir.

Maliye Bakanlığı da yeniden yapılanma sürecinde artan personel ihtiyacını gidermek üzere personel alımına hızla devam etmektedir. Maliye Bakanlığı, personelinin eğitimini tamamlayabilmesi için hizmet içi eğitimler, mesleki eğitim kursları, kurum içi yükselme sınavları ve yeterlik sınavları düzenlemektedir.

Maliye Bakanlığının,

  • Maliye politikasının hazırlanmasına yardımcı olmak, maliye politikasını uygulamak
  • Devletin hukuk danışmanlığını ve muhakemat hizmetlerini yapmak,
  • Harcama politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması ile Devlet bütçesinin hazırlanması, uygulanması, uygulamanın takibi ve yönlendirilmesine ilişkin hizmetleri yürütmek,
  • Devlet hesaplarını tutmak, saymanlık hizmetlerini yapmak,
  • Gelir politikasını geliştirmek, uygulamak ve devlet gelirlerini tahsil etmek,
  • Devlete ait malları yönetmek, kamu malları ile kamu kurum ve kuruluşlarının taşınmaz malları konusundaki yönetim esaslarını belirlemek ve bunlara ilişkin diğer işlemleri yapmak,

gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Kapsam olarak bu kadar geniş görevlerle donatılan Bakanlığın personelinin de o derece itinayla seçilmesi ve yetiştirilmesi gerekmektedir. O yüzden Maliye Bakanlığı kurum gelenekleri, personelinin yetiştirilmesi, çalışma ortamında sağladığı disiplin ile diğer Bakanlıklardan farklılık göstermektedir.

tellargos.ie

Bu kitap dağınık olan Bakanlık mevzuatını bir araya getirme çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Ancak kitap da gelir mevzuatı kapsam dışı bırakılmıştır. Zira gelir mevzuatı ihtiyacı ilgili birçok kurum hatta özel sektör kuruluşları tarafından fazlasıyla giderilmektedir.

Kitabın kapsamında yer alan temel mevzuat altı başlık altında toplanmıştır bunlar;

Bu çalışmamızın tüm okuyuculara faydalı olması en büyük dileğimiz olup, kitap hakkında yapılacak tüm eleştirilerin çalışmamıza yapılacak bir katkı niteliğinde olduğunu düşünmekteyiz.

Kitap Künyesi

Sayfa Sayısı: 1375
Boyut: 16*24
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Yılı: 2014
Yazar: Mert Ümit Aslan, Fazlı Emektar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here